
Rany i blizny okołoporodowe i po zabiegach onkologicznych. Zastosowanie tropokolagenu w ginekologii.
Sesja Q&A
Odpowiedzi na pytania
Lek. stom. Dorota Bednarczyk Kocwa

Iniekcje CMDs, poprzez miejscowe wstrzyknięcie kolagenu, odbudowując biorusztowanie kolagenowe ECM, mechanicznie reaktywują zdolność fibroblastów do syntezy nowego kolagenu, wywołując w ten sposób mechanizmy autologicznej naprawy i przebudowy uszkodzonej tkanki łącznej (fibroblasty łączą się poprzez integryny w błonie komórkowej z włóknami kolagenu i dzięki temu odbierają bodźce z otoczenia [anizotropia], przekazują bodźce do jądra komórkowego [mechanotransdukcja], przywracając/zwiększając neosyntezę kolagenu.
Kolagen obecny w Guna Collagen Medical Devices, po miejscowym wstrzyknięciu, działa jak biorusztowanie macierzy zewnątrzkomórkowej, poprzez odkładanie się włókien kolagenowych w uszkodzonym obszarze. Opisują to dwa badania in vitro, dotyczące wpływu MD-Tissue na tenocyty (fibroblasty ścięgien) i mechanizmu działania tropokolagenu typu I, które wykazały, że CMDs wpływają na:
– naprawę struktur zbudowanych z tkanki łącznej poprzez bezpośredni udział w odtwarzaniu biorusztowania włókien kolagenowych,
– indukcję proliferacji fibroblastów,
– zwiększenie potencjału migracyjnego fibroblastów do miejsca uszkodzenia,
– stymulację syntezy oraz wydzielania kolagenu typu 1 (COL-I) oraz syntezy czynników wzrostu potrzebnych do neosyntezy kolagenu [TGF-beta 1 (transformujący czynnik wzrostu beta 1); CTGF (czynnik wzrostu tkanki łącznej); IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu-1)],
– dojrzewanie biorusztowania włókien kolagenowych dzięki zwiększonemu wydzielaniu lizynohydroksylazy LH2B,
– inhibicję MMP-1, która rozkłada kolagen poprzez indukcję wytwarzania inhibitora tkankowego metaloprotinaz TIMP-1.
Mechaniczny efekt indukowany przez MD-TISSUE (produkt z linii GUNA Collagen Medical Devices na bazie tropokolagenu typu I):
pobudzany jest mechanizm MECHANOTRANSDUKCJI poprzez wzrost poziomu mRNA dla FAK, PAX i YAP / TAZ – kluczowych białek odgrywających rolę mechanosensorów w cytoplazmie komórek.
Lek. stom. Dorota Bednarczyk Kocwa

Twardzina układowa:
Nie ma przeciwwskazań do stosowania iniekcji CMDs. Ponieważ TU jest przewlekłą układową chorobą tkanki łącznej, wydaje się, że w wielu jej postaciach zastosowanie kolagenu w iniekcjach byłoby uzasadnione:
– W obszarze skóry, w której w miarę postępu choroby dochodzi do ścieńczenia i staje się ona podatna na urazy, które prowadzą do powstawania trudno gojących się owrzodzeń. W miejscu ustępowania owrzodzeń pojawiają się blizny w kształcie drobnych zagłębień —> zastosowanie w celu wsparcia regeneracji skóry, gojenia ran i blizn.
– Zmiany kostno-stawowe, ból stawów, może występować we wszystkich postaciach choroby, jest spowodowany stanem zapalnym stawów lub zmianami skórnymi —> wsparcie w leczeniu bólu o podłożu choroby zwyrodnieniowej.
– Zmiany mięśniowe – włóknienie mięśni, które pacjent odczuwa jako osłabienie siły mięśniowej z towarzyszącym bólem; pacjent może również zauważyć zmniejszenie się objętości mięśni —> wsparcie regeneracji i utrzymania masy mięśniowej.
Liszaj twardzinowy
Nie ma przeciwwskazań do stosowania iniekcji CMDs.
Dokładna przyczyna liszaja twardzinowego nie jest znana. Uważa się, że jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Liszaj twardzinowy jest przewlekłą, zapalną, postępującą chorobą skóry. Najczęściej dotyka obszarów anogenitalnych.
Wydaje się, że zastosowanie iniekcji CMDs jest uzasadnionym wsparciem leczenia podstawowego, szczególnie w przypadku, gdy dochodzi do zajęcia błony śluzowej warg sromowych wewnętrznych oraz skóry warg sromowych zewnętrznych czy łechtaczki, co niekiedy prowadzi do zrostowego sklejania się i utraty elastyczności tych struktur, a powikłaniem może być zwężenie ujścia pochwy. Postępujące bliznowacenie pozapalne może spowodować nieodwracalne zmiany architektury anogenitalnej. W okolicy okołoodbytniczej zmianom towarzyszy rumienień, atrofia skóry z towarzyszącymi nadżerkami, bliznami i szczelinami.
Badania opisujące przypadki leczenia ran, owrzodzeń i blizn dają podstawy, by sądzić, że również w tej chorobie można bezpiecznie pomóc pacjentom w leczeniu, jak również – stosując kolagen profilaktycznie – spowolnić rozwój zmian chorobowych.
Badania w tym zakresie już zostały wdrożone w kilku ośrodkach w Polsce.
Lek. stom. Dorota Bednarczyk Kocwa

Producent podaje, że ŁĄCZENIE Z INNYMI METODAMI LECZENIA jest możliwe.
Wyroby medyczne GUNA Collagen Medical Devices nie wchodzą w interakcje z lekami i mogą być podawane podczas, gdy pacjent poddawany jest jakiejkolwiek terapii farmakologicznej.
Możliwość łączenia wyrobów medycznych GUNA Collagen Medical Devices z jakimkolwiek innym leczeniem ogólnoustrojowym lub miejscowym, fizjoterapią lub innymi terapiami rehabilitacyjnymi, czyni wyroby medyczne GUNA Collagen Medical Devices użytecznym i wszechstronnym narzędziem w bezpiecznym leczeniu każdego pacjenta.
Lek. stom. Dorota Bednarczyk Kocwa

Przed wykonaniem pierwszego zabiegu (pojedynczego lub w serii), należy przekazać pacjentowi formularz świadomej zgody, przygotowany przez dystrybutora preparatów, zawierający informacje dotyczące przeciwskazań i postępowania pozabiegowego. Ze względu na wysoki profil bezpieczeństwa terapii i samego preparatu, nie ma konieczności odbierania od pacjenta każdorazowej zgody przy serii zabiegów.
Lek. stom. Dorota Bednarczyk Kocwa

Jeżeli pacjentka wymaga znieczulenia, wystarczy nałożyć znieczulenie powierzchniowe na okres 30 – 45 min. przed zabiegiem. Większość pacjentek nie wymaga znieczulenia w tych zabiegach. Wstrzykiwanie CMDs jest umiarkowanie bolesne, co zapewnia stosowanie igieł do mezoterapii i właściwa technika wstrzyknięć.